Tasma Kayış Eğitimi

Köpeğinizle yürüyüşe çıkmak hem sizin hem de köpeğiniz için eğlenceli olabilir. Ancak köpeğiniz tasma kayışı ile nasıl yürüyeceğini tam olarak bilmiyorsa, sinir bozucu ve yorucu bir etkinliğe dönüşebilir. Köpeğinize tasma kayışı ile düzgün bir şekilde yürümeyi henüz yavruyken öğretmek, köpeğinizin yaşamı boyunca sizi büyük bir yükten kurtarır. Büyük bir köpek sahibiyseniz, bu özellikle önemlidir. Çünkü, örneğin 45 kiloluk bir Rottweiler tarafından yokuş aşağı sürüklenmek rahatlatıcı veya eğlenceli bir yürüyüş sayılmaz.

Öncelikle ihtiyacınız olanlar bir tasma kayışı ve tasmadır. Günümüzde marketlerde birçok çeşit olduğundan, köpeğinize en uygun olanının hangisi olduğuna karar vermelisiniz. Deri, pamuk ve plastik gibi birçok farklı malzemeden yapılmış tasma kayışları bulunmaktadır. Eğer köpeğiniz bir kedi veya arabanın ardından ani bir hareket yaparsa elinize zarar verebileceği için zincir tasma kayışlarından uzak durun.

Bir tasma kayışı için iki metre ideal bir uzunluktur. Köpeğinize 5 - 8 metre hareket alanı tanıyan, geri çekilebilir tasma kayışları da vardır. Geri çekilebilir tasma kayışları, köpeğinize hareket alanı tanıdığından parklarda yürüyüş için iyi olabilir; ancak, herkesin köpeklerden hoşlanmadığını ve aniden bir köpekle karşılaşmak istemeyeceğini aklınızda bulundurun ve bu nedenle biriyle karşılaştığınızda köpeğinizi yanınıza alın.

Bazı tasma kayışlarının kendi tasmaları vardır. Eğer sizinkinde yoksa, düz bir plastik veya tokalı deri tasma iş görecektir. Bazı köpek sahipleri tasma yerine kayış takımı tercih eder. Arabanızda, köpeğinizi taşıyıcı kutuya kapatmak yerine bir emniyet kemeri sistemi kullanacaksanız, kayış takımı iyi bir tercihtir. Ancak, kayış takımları tasmalara göre köpek üzerinde daha az kontrol sağlar. Eğer kayış takımı kullanmaya karar verirseniz, fazla bol veya fazla sıkı olanı kürküne sürtünüp derisinde tahrişe neden olacağından, köpeğinize uygun bir kayış takımı aldığınızdan emin olun.

Artık gerekli aksesuarlara sahip olduğunuza göre, yola çıkma vakti geldi! Köpeğinizin sol bacağınızın yanında durması ile başlayın. Çoğu eğiticinin kullandığı klasik duruş pozisyonunda köpek, sahibinin vücudunun sol tarafında bulunur. Bu, başlamak için iyi bir pozisyondur ve köpeğiniz tasma kayışı ile düzgün bir şekilde yürümeyi tam olarak öğrenene kadar korunmalıdır. Ancak, daha sonra sizin solunuzda, sağınızda veya önünüzde olmasını önemsemeyebilirsiniz. Eğer sizin istediğiniz yerde durmakta tereddüt ediyorsa, lezzetli bir mama ile teşvik edin ve doğru pozisyona geldiğinde ödüllendirin. Yanınızda durduğunda, ona başka bir ödül mama gösterin ve hemen burnunun üzerinde, sıçramadan başını kaldırıp yiyeceği alabileceği bir yükseklikte tutun. Adını söyleyin ve yürüyüş için seçtiğiniz komutu verin ve yürümeye başlayın. Yürürken tasma kayışını izleyin, gerilmeye başladığında durun. Köpeğiniz de aniden durur. Hareketsiz kalın, ödülü göstererek önceki pozisyonuna gelmesini sağlayın ve yürümeye devam edin. Zamanla, tasma ile düzgün bir şekilde yürümeye başlar ve yiyecekler ile ödüllendirmeye bu noktadan sonra gerek kalmaz. Bir köpeğe düzgün bir şekilde yürümeyi öğretmek zaman alır. Tutarlı ve sabırlı olun. Bir yaşam boyu uzun ve sakin yürüyüşleriniz olacak.