Köpek ve Kedi

Birçok insan köpekler ve kedilerin barış içinde birlikte yaşayamayacağını düşünür. Aslında, halk arasında uzun süredir söylenen “kedi köpek gibi kavga etmek” deyiminin dayandığı bir nokta vardır. Bazı köpek ve kedilerin iyi ev arkadaşları olamayacağı bir gerçektir. Köpek ve kedi, uyum sağlayıp sağlamayacakları belli olmayan, ayırt edici özelliklere sahip iki farklı hayvandır. Bununla birlikte, doğru şartlar altında birçok köpek ve kedi, mükemmel bir uyum içinde beraberce yaşayabilir.

Köpeklerin çoğu, birbirlerini rahatça tanımalarına izin verildiği takdirde köpekler ile mutlu bir şekilde bir arada yaşayabilir. Eğer yavru bir kedi ile yavru bir köpek birlikte büyüdülerse, genellikle birbirlerini hoş görmeyi hemen öğrenirler ve bazı kedi ve köpekler, gerçekten arkadaş olabilir, hatta beraber oynayıp beraber uyuyabilirler. Ancak bir kedi, hali hazırda evin bir üyesiyse ve yeni bir yetişkin veya yavru köpek aileye katılacaksa, belirli önlemlerin alınması gerekir.

Bir kedi ve köpeği birbirleri ile tanıştırırken, kedinin köpeğin göz hizasında olmasına dikkat edin. Ayrıca, her iki hayvanı da sıkıca tutun. Bu onların daha rahat hissetmelerini sağlayacak ve güvenlik hissi verecektir. Hayvanlardan biri agresif veya korkmuş görünüyorsa, köpeği derhal uzaklaştırın ve tanıştırmayı başka bir zamana erteleyin. Hazır olmadan önce onları zorlayarak durumu daha da zor bir hale getirmek istemezsiniz. Bu, işleri daha da kötüleştirir. Günde birkaç kez, birkaç dakika süreyle kedi ve köpeği gözetim altında bir araya getirirseniz, ikisinin de birlikteyken daha rahat olduklarını görürsünüz.

Birbirlerinden rahatsız olmadıklarından kesinlikle emin olana kadar onları asla yalnız bırakmayın. Henüz birbirlerini kontrol ederlerken onları evde yalnız bırakırsanız, döndüğünüzde pişman olabilirsiniz. Kedi veya köpekte çizik, ısırık veya başka bir sakatlık ile karşılaşabilirsiniz. Görünür yaralar olmasa bile, bunun gibi denetimsiz bir etkileşim hayvanın travma geçirmesine ve hayatının geri kalanında diğer hayvanlardan korkmasına neden olabilir.

Yeni bir yavru veya yetişkin köpeğin ailenize katılmasına hazırsanız, kedinizin de bu fikre alışmasına yardımcı olun. Sıkı bir şekilde gözetlediğiniz koşullarda, kedi ve köpeğinizin birbirlerini koklamalarına ve hislerini anlamaya çalışmalarına izin verin. Bu etkileşim, birbirlerine en kısa sürede alışmalarına yardımcı olacaktır.