İtaat Eğitimi

İtaat eğitimi komutlarını öğrenmemiş olan bir köpeği kontrol etmeye çalışmak yorucu ve çoğu durumda neredeyse imkansızdır. Aslında, köpekler herhangi bir insan dili konuşmaz. Öyleyse, biz onlara herhangi bir kelime dağarcığı sunmadan, bizimle iletişim kurmalarını nasıl bekleriz? Köpeğinize dört basit komutu öğretmeniz, büyük bir fark ve aranızda bağ oluşması için büyük bir fırsat yaratacaktır.

Yavru köpeklerin dikkat süresinin kısa olduğunu unutmayın ve yavru köpeğinizden dikkatini uzun bir süre odaklamasını beklemeyin. İçeride veya dışarıda çok fazla dikkat dağıtıcı etken olduğundan, başlangıçta eğitim seanslarını kısa tutun ve her gün harcadığınız süreyi kademeli olarak artırın.

Otur!
Otur komutu, köpeğinizin öğrenmesi gereken çok önemli bir komuttur. Herhangi bir durumda köpeğinizin kontrolünü hızlıca sağlamak için iyi bir yoldur. Öğretilmesi en kolay komutlardan biri olan Otur komutu, aşağıdaki yöntem kullanılarak erken yaşlarda öğretilmelidir:

Tasma kayışını köpeğinize takın ve önünüzde durmasını sağlayın. Bir elinizde tasma kayışını tutarken diğer elinizdeki ödül mamayı hafifçe burnunun üzerinde tutup gösterin. Yiyeceği almak için kafasını kaldırdığında, yiyeceği burnunun üzerinde tutarken kuyruğu yönünde geriye doğru hareket ettirin. Köpeğiniz otomatik olarak oturacak ve yiyeceği gözleri ve burnuyla takip etmeye çalışacaktır. Kalçaları yere değdiği anda "Otur!" deyin, dokunarak sevin ve ödülünü verin.

Yat!
Yat komutu bir diğer faydalı komuttur ve köpeğinizin erken yaşlarda öğrenmesi önemlidir. Öğretmesi biraz daha zor olabilir ancak hemen vazgeçmeyin! Biraz sabırla, köpeğiniz Yat komutunu kısa sürede öğrenecektir. Aşağıdaki adımları takip edin:

Dizlerinizin üzerine çöküp köpeğinizle göz hizasına gelin ve ödül mamayı elinizde tutun. Köpeğinizin mamayı koklamasına izin verin ve yavaşça ayaklarının arasına doğru yere indirin. Köpeğiniz ön ayaklarını yere indirmeli ve otomatik olarak vücudunu yatma pozisyonuna getirmelidir. Dirsekleri ve karnı yere değince Yat komutunu verin, ardından dokunarak sevin ve ödülünü verin.

Kal!
Kal komutunun amacı köpeğinizin, Otur ve Yat komutları gibi belirli bir pozisyonu korumasını sağlamaktır. Köpeğinizin sadece beklemesini, örneğin, siz eve girerken dışarıda beklemesini istiyorsanız Kal komutu vermekten kaçının. Bu durum, muhtemelen Kal komutunun bildirdiği şekilde aynı konumda bir heykel gibi kalmasını değil de yalnızca etrafta kalmasını istediğinizden, kafasının karışmasına neden olabilir. Köpeğinize Kal komutunu öğretirken aşağıdaki adımları takip edin:

Köpeğiniz tasma kayışıyla yanınızda otururken başlayın. Avucunuzu burnunun önünde açık tutarak Otur ve Kal komutlarını verin. Birkaç saniye için hareketsiz kaldığında, dokunarak sevin ve ödülünü verin. Çoğu köpek, başlangıçta Kal pozisyonunu sadece 5 veya 10 saniye boyunca koruyabilir. Ancak, birkaç seansın ardından kalma süresini artırmaya başlayabilirsiniz. Köpeğiniz 10 saniye veya daha fazla hareketsiz kalabilirse, her seferinde biraz daha uzaklaşmaya başlayın.

Gel!
Gel komutunu kullandığınızda, köpeğiniz hemen ve tereddüt etmeden size doğru koşarak gelmelidir. Hayatı boyunca unutmamasını sağlamak için bu komutu, eğlenceli oyunlar ve ödüller ile birlikte uygulamak önemlidir. Bazı köpek sahipleri, bu komutu, köpeğin kulübesine girme veya köpeği gerçekten heyecanlandırmayan bir şey yapma vakti geldiğinde kullanma hatasına düşer. Böyle bir durumda köpek, Gel komutunun özgürlüğünün sonu anlamına geldiğini çabucak öğrenecek ve onu bir sonraki çağırışınızda duymazlıktan gelecektir. Öyleyse, elinize lezzetli birkaç parça yiyecek ve bir ya da iki oyuncak alın ve aşağıdaki adımları takip edin:

Köpeğinize bir ödül mama ve oyuncak gösterin ve geri getirmesi için fırlatın. Getirmek için koştuğunda, ters yönde ilerleyin ve görüş alanından çıkın. Daha sonra, coşkulu bir şekilde köpeğinizin adını söyleyin. Sizi bulduğunda, onu övgü, öpücük ve sevgi ile ödüllendirin! Bu oyunu gün içinde birkaç kez tekrarlayın, ancak köpeğinizi sıkacak kadar tekrarlamayın. En sonunda, adını her söyleyişinizde otomatik olarak size doğru koşmayı öğrenecektir. Köpeğinize itaat komutları öğretmeniz, onunla kolayca iletişim kurmanıza yardımcı olur ve anlayıp itaat etmeye başladıktan sonra, hayatlarınızın çok daha keyifli olduğunu görürsünüz.