Ev Eğitimi

Unutulmaması gereken en önemli şeylerden biri, ev eğitimi almakta olan bir köpeğin istenmeyen durumlar yaşayacak olmasıdır. Başlar başlamaz bu konuda mükemmel olmasını beklemeyin. Hem yavru hem de yetişkin köpeklerin ev eğitimini başarılı bir şekilde tamamlaması aylar sürer.

Ev eğitimi konusundaki iki ana yöntem, kağıt eğitimi ve kulübe eğitimidir. Köpeğinize kağıt eğitimi vermeye karar verdiyseniz, tuvaletini içeride gazete kağıdıyla kaplı geniş bir alanda yapmasını öğreteceksiniz. Köpeğiniz, tuvaletini sadece gazete kağıdı kaplı alana yapma fikrini anladıktan sonra, gazete kağıtlarını azaltmaya başlayabilir ve yavaş yavaş kaplı alanı bir parça kağıt boyutuna kadar küçültebilirsiniz. Bu süreç tamamlandıktan sonra, köpeğinize dışarıda dışkılamayı öğretmeniz gerekir.

İnsanların kağıt eğitimi yöntemini seçme nedeni genellikle, köpeğin her ihtiyacı olduğunda dışarıya çıkamayacak olmasıdır. Bazı köpek sahipleri başarılı olmuş olsalar da bu yöntem, köpek için kafa karıştırıcı olabilir. Kağıt eğitimi köpeğe ev içinde dışkılamasını öğretir ve daha sonra dışarıda dışkılamayı öğrenmesi gerekir. Bir köpek içeride dışkılamaya alıştıktan sonra, onun bu alışkanlığını değiştirmesini sağlamak oldukça zor olacaktır.

Kulübe eğitimi, bu kutuyu uyuma yeri olarak seçen köpek için harika bir seçimdir. Köpekler uyudukları yerde dışkılamayı sevmediklerinden, dışkılama ihtiyacı duyduğunda huzursuz bir şekilde kulübesinden çıkacak ve dışarıya yönelecektir.

Köpeğe başarılı bir şekilde evcil hayvan kutusu eğitimi vermenin ilk adımı, köpeğinizi düzenli bir şekilde dışarıya çıkardığınız bir rutin oluşturmaktır. Böylece köpeğiniz, dışkılama şansını düzenli olarak elde ettiğini öğrenebilir. Dışarıya çıkma, sabah ilk iş olarak, gün içinde bir saat ve gece uyumadan hemen önce olmalıdır. Dışarıya çıkardıktan sonra kulübesine geri dönmeden önce, oyun oynaması için ona biraz zaman tanıyın. Dışarıdaki gezintilerin arasındaki zamanlarda, bir gözünüz köpeğinizin üzerinde olsun ve herhangi bir tuvalet ihtiyacı emaresi gördüğünüzde dışarıya çıkarın.

Bazen istenmeyen durumların meydana gelebileceğini ve birçok köpek için ev eğitiminin altı aya kadar sürebileceğini unutmayın. Hangi yöntemi seçerseniz seçin, yönteminize sadık kalın. Ev eğitiminde başarı, tutarlılık ve çokça sabırla elde edilebilir!