İçeride mi? Dışarıda mı?

Artık yeni evcil hayvanınız olacak kediyi seçtiğinize göre, eve getirmeden önce onu içeride mi yoksa dışarıda mı tutacağınıza karar vermelisiniz. Evcil hayvan dünyasında, bu konu her zaman tartışılmaktadır. Bu nedenle, karar vermeden önce farklı düşünceler ve bunların olumlu ve olumuz yanları hakkında bilgi edinmeniz gerekir.

Birçok kedi sahibi (hatta hayvan hakları eylemcileri), ev kedilerinin iç mekanlarda tutulması gerektiğine inanır. Bunun arkasında yatan en büyük neden, iç mekanda yaşayan kedinin dışarıdakine kıyasla daha güvende oluşudur. Çalışmalar, dışarıda yaşayan kedilerin yaşam sürelerinin, karşılaştıkları onca tehlike nedeniyle iç mekanlarda yaşayan kedilerden daha kısa olduğunu göstermiştir. Kedilerin iç mekanlarda tutulmasını desteklemek için öne sürülen bir diğer neden, kedilerin aşırı üremelerinin önüne geçmektir.

Diğer kedi sahipleri ise kedilerin, dışarıda koşma, oynama ve uyuma özgürlükleriyle dışarıya ait olduklarına inanır. Tüm kedigillerin özgürce dolaşmalarına, istedikleri zaman eve uğrayıp karınlarını doyurmalarına ve gönüllerince eve girip çıkmalarına izin verilmesi gerektiğine inanırlar.

Eğer bu iki görüş arasında kararsızsanız, bir diğer seçenek kedinizi evde tutmak ve aynı zamanda dışarıda oynayabileceği güvenli bir yer sağlamaktır. Bir kedi kafesi satın alarak kedinize, donma, sıcak çarpması, diğer hayvanlarla karşılaşma ve diğer tehditler olmadan kısa süreler için temiz hava ve güneş ışığından faydalanma fırsatı verebilirsiniz. Sonuç olarak, kedinizin içeride veya dışarıda yaşayacağına sadece siz karar verebilirsiniz.