Kediler ve Köpekler

Birçok insan kediler ve köpeklerin barış içinde birlikte yaşayamayacağını düşünür. Aslında, halk arasında uzun süredir söylenen “kedi köpek gibi kavga etmek” deyiminin dayandığı bir nokta vardır. Bazı kedi ve köpeklerin iyi ev arkadaşları olamayacağı bir gerçektir. Kedi ve köpek, uyum sağlayıp sağlamayacakları belli olmayan, ayırt edici özelliklere sahip iki farklı hayvandır. Bununla birlikte, doğru şartlar altında birçok kedi ve köpek, mükemmel bir uyum içinde beraberce yaşayabilir.Kedilerin çoğu, birbirlerini rahatça tanımalarına izin verildiği takdirde köpekler ile mutlu bir şekilde bir arada yaşayabilir. Eğer yavru bir köpek ile yavru bir kedi birlikte büyüdülerse, genellikle birbirlerini hoş görmeyi hemen öğrenirler ve bazı kedi ve köpekler, gerçekten arkadaş olabilir, hatta beraber oynayıp beraber uyuyabilirler. Ancak bir köpek, hali hazırda evin bir üyesiyse ve yeni bir yetişkin veya yavru kedi aileye katılacaksa, belirli önlemlerin alınması gerekir.Bir kedi ve köpeği birbirleri ile tanıştırırken, kedinin köpeğin göz hizasında olmasına dikkat edin.

Ayrıca, her iki hayvanı da sıkıca tutun. Bu onların daha rahat hissetmelerini sağlayacak ve güvenlik hissi verecektir. Hayvanlardan biri agresif veya korkmuş görünüyorsa, kediyi derhal uzaklaştırın ve tanıştırmayı başka bir zamana erteleyin. Hazır olmadan önce onları zorlayarak durumu daha da zor bir hale getirmek istemezsiniz. Bu, işleri daha da kötüleştirir. Günde birkaç kez, birkaç dakika süreyle kedi ve köpeği gözetim altında bir araya getirirseniz, ikisinin de birlikteyken daha rahat olduklarını görürsünüz.Birbirlerinden rahatsız olmadıklarından kesinlikle emin olana kadar onları asla yalnız bırakmayın. Henüz birbirlerini kontrol ederlerken onları evde yalnız bırakırsanız, döndüğünüzde pişman olabilirsiniz. Kedi veya köpekte çizik, ısırık veya başka bir sakatlık ile karşılaşabilirsiniz. Görünür yaralar olmasa bile, bunun gibi denetimsiz bir etkileşim hayvanın travma geçirmesine ve hayatının geri kalanında diğer hayvanlardan korkmasına neden olabilir.Bir kedi, tüm köpeklere karşı olmasa ve ara sıra onlardan birini belirli bir mesafeden gördüğünde umursamıyor olsa bile, kendi evinde yaşayan köpeği özellikle sevmiyor olabilir. Benzer şekilde, birçok insan, herhangi bir ev arkadaşı ile iyi geçinebilirken, özellikle bir tanesi ile hiç geçinemiyor olabilir. Bazı kediler için de durum böyledir.

Bir kedi özellikle bir köpekten hoşlanmıyor olabilir. Bir kedi ile bir köpeğin bir arada rahat olmalarını sağlamak için fazlasıyla zaman ayırmanıza ve sabır göstermenize karşın, tırmalama ve tıslamaların azalmamasının nedeni bu olabilir.Yeni bir yavru veya yetişkin kedinin ailenize katılmasına hazırsanız, köpeğinizin de bu fikre alışmasına yardımcı olun. Sıkı bir şekilde gözetlediğiniz koşullarda, kedi ve köpeğinizin birbirlerini koklamalarına ve hislerini anlamaya çalışmalarına izin verin. Bu etkileşim, birbirlerine en kısa sürede alışmalarına yardımcı olacaktır. Ancak, beraber yaşayamayacaklar gibi görünüyorsa, yeni evcil hayvan seçimini yeniden gözden geçirmeniz gerekli olabilir.Kedinizi bir kedi barınağına bırakma seçeneğiniz de bulunmaktadır. "Kedi barınağı" denince akla hoş olmayan görüntüler geliyor olabilir; ancak, bugünlerde kedi barınaklarının çoğu oldukça konforludur. Bu kuruluşların düzenli olarak izlenmesini sağlayan yeni kanunlar çıkarılmıştır; bu nedenle kedilere, en seçici sahipleri bile memnun edecek bir bakım sağlanmaktadır. Hatta son zamanlarda lüks kedi otelleri ve pansiyonları ortaya çıkmıştır ve ayrılığınız sırasında kediniz sizinkinden bile daha lüks bir otelde kalabilir!

Bir kedi barınağı seçerken araştırma yapın ve birden fazla mekanı gezin.Kedinizi arkada bırakıp gitmek ne kadar zor olsa da, kediniz için en iyi seçenek bu olabilir. Kedinizin iyi bir bakım aldığından emin olmanızı sağlayan birçok seçenekle, onun için endişelenmeden seyahat edebilir ve gönül rahatlığı ile tatilin keyfini çıkarabilirsiniz.