Kediler ve Seyahat

Her ne kadar kedinizin sizinle seyahat etmesinden keyif alacak olsanız da, kediler alışkanlıklarına bağlı yaratıklardır ve muhtemelen rutinlerinin değiştirilmesinden veya seyahatin sunduğu hava değişikliğinden pek keyif almazlar. Kedinizi bir seyahate çıkarken yanınıza almadan önce, bu seyahatin onun için keyifli olup olmayacağı konusunda iyice düşünün. Bununla birlikte bazı kediler, özellikle küçükken alıştırılmışlarsa seyahatten hoşlanabilir. Seyahat sırasında, kedinizin rutinini çok fazla değiştirmemeye özen göstermeniz çok önemlidir. Kedinizin mama, kaplar, oyuncaklar ve bir yatak veya battaniye gibi tüm ihtiyaçlarını yanınıza aldığınızdan emin olun. Gerekli eşyaların yanınızda bulunması, kedinizin sağlıklı ve mutlu kalması için ihtiyacı olan her şeye erişebilme olanağının yanı sıra kedinize güvenlik ve rahatlık sağlar.

Seyahat edeceğiniz zaman kedinizi evde yalnız başına bırakmaya kadar verirseniz, birinden ara sıra evinize uğrayıp kedinizi kontrol etmesini isteyin. Bu kişi bir arkadaş veya komşu, hatta profesyonel bir kedi bakıcısı bile olabilir. Bu kişiye, ne tür mama yediği ve ne kadar verildiği, ne kadar su verildiği, kedinizin ihtiyacı olan ilaçlar ve acil durumlar için veterinerin telefon numarasının bulunduğu bir talimat listesi hazırlayın. Ayrıca, bir soru veya ciddi bir sorun olduğunda sizinle nasıl iletişime geçmesi gerektiğini bildiğinden emin olun.

Kedinizi evde yalnız başına bırakmaktan başka seçenekler de bulunur ancak, kedinizin tercihi bu olacaktır! Seyahate çıktığınızda bir arkadaşınızdan "kedi bakıcılığı" yapmasını isteyebilir veya bu süre için kedinizi arkadaşınızın evine bırakabilirsiniz. Siz uzaktayken çevresinde başka insanlar (ve belki de başka evcil hayvanlar) olursa kedinizin canı sıkılmayacaktır ve herhangi bir soruna karşı arkadaşlarınızın kontrolünde olacaktır. Ancak, ortam değişikliği bazı kediler için çok stresli olabilir. Ayrıca, eğer kediniz arkadaşınızın evinden bir şekilde kaçarsa, eve dönüş yolunu bulması pek muhtemel değildir.