Gerekli Malzemeler

Eve bir kedi getirmeden önce bazı malzemeleri hazırlamış olmanız gerekir. Kediniz eve adımını atar atmaz keşfe ve eşyalara alışmaya başlayacağı için henüz gelmeden önce bütün malzemeleri hazırlamış olmak en iyisidir. Evdeki bu ilk günlerinde, etrafında fazla değişiklik yapılmamalıdır.

Kedi Taşıyıcısı veya Kedi Sepeti

İhtiyacınız olan ilk şey bir kedi taşıyıcısı veya kedi sepetidir. Kediyi eve götürürken içene koymanız gerektiği için satın alacağınız ilk eşya muhtemelen bu olacaktır. Yeterli havalandırmayla birlikte güvenli ve sağlam olmalı ve sizin açınızdan kolay erişim sağlamalıdır. Bir karton kutuda yeterli hava girişi bulunmaz ve korkmuş bir kedi kendi yolunu tırnaklarıyla açmaya çalışabilir. Ön tarafında kilitlenebilen bir kapısı olan plastik bir taşıyıcı, yeteri kadar sağlam olmalı ve doğru oranda erişilebilirlik sağlamalıdır. Kedinizi içine yerleştirmeden önce zeminine bir havlu veya herhangi yumuşak bir malzeme serin.

Mama ve Su Kapları

Mama ve su kapları, kediniz eve gelmeden önce hazır olmalıdır. Birçok farklı kap tipi vardır; ancak, toprak ve seramik olanları en iyileridir. Kapların alt tarafları, devrilmeyi önleyecek şekilde ağır olmalıdır. Eğer bir kedi yavrusu aldıysanız, özellikle kedi yavruları için tasarlanmış daha küçük ve derin olmayan kaplar almalısınız. Kaplar her gün temizlenmelidir ve kediler yemek yemeği ve dışkılamayı aynı yerde yapmaktan hoşlanmadıkları için kum kabından uzağa koyulmalıdır.

Mama

Kedinizi nasıl besleyeceğinize karar verirken seçebileceğiniz birçok mama çeşidi vardır. Mümkünse, yetiştirici, barınak ya da evcil hayvan dükkanının kedinizi hangi mamayla beslediğini öğrenin ve bir süre için aynı diyete sadık kalın. Evdeki ilk günlerinde birçok yeniliğe adapte olmaya çalışacağı için en azından diyetinin değişmemesi onun için bir rahatlık olacaktır. Kedinizi neyle beslediğiniz kedinin yaşına da bağlıdır: yavru kediler için özel bir diyet uygulanması gerekirken, yetişkin kediler özel olarak hazırlanmış bir diyete ihtiyaç duyabilir.

Kedi Yatağı

Birçok kedi gayet rahat bir şekilde hemen her yerde uyuyabilir ancak, bir kedi yatağı onun en sevdiği uyuma yeri olacaktır. Yatak sıcak, yumuşak ve kedinizin kendini güvende ve rahat hissedebileceği bir yere yerleştirilmiş olmalıdır. Kedinizin içine uzanabileceği ve içinde gerinebileceği kadar geniş ve kendisini güvende hissedecek kadar küçük olduğundan emin olun.

Kum Kabı

Bugünlerde birçok farklı türde kum kabı bulmak mümkündür. Kendini temizleyen kum kabında, kediniz kabı kullandıktan sonra kirlenen kumu tırmıkla temizleyen bir düzenek bulunur. Her ne kadar bazı kedi sahipleri bu kabın sunduğu temizlik yardımını takdir ediyor olsa da, bu kaplar oldukça pahalıdır ve bazen kedileri korkutabilir.

Kapaklı kum kabının üzerinde, kum kabındaki kirliliği saklarken kediye mahremiyet sağlayan yüksek bir kapak bulunur. Bu ayrıca, kumun kabın kenarından zemine dökülmesini engellemek için oldukça etkili bir yöntemdir. Ancak bazı kediler, bu kapaktan korkar ve kapalı bir kum kabını kullanmak istemeyebilir. Ayrıca kapaklı kutular, havalandırmanın eksikliği nedeniyle ağır bir koku oluşmasına neden olabilir.

Üçüncü bir kum kabı seçeneği ise içinde kedi kumu bulunan basit bir plastik kutudur. Birçok kedi sahibi bu basit seçeneği tercih eder ancak, temiz görünmesi ve kötü kokmaması için en çok özen gerektiren seçenek budur.

Tırmalama Direği

Kedilerin tırmalaması gerekiyorsa, neden onlara bunun için tasarlanmış bir tırmalama direği satın almıyoruz? Direğin devrilmesini engelleyecek sağlam bir kaidesi olduğundan emin olun. Kedinin, tırmalarken arka ayakları üzerinde durup iyice gerinmesine olanak verecek şekilde az kedinin boyunda olmalıdır. Eğer birden fazla kediniz varsa, her kedi için bir tırmalama direği edinmelisiniz.

Oyuncaklar

Kediler oyun oynamayı çok sevdikleri için kedilerinize çeşitli güvenli oyuncaklar almanız gerekecektir. Nesnelerin üzerine atılmak kedilerin en sevdiği etkinliklerden biridir ve bunun için toplar ve kediotu ile doldurulmuş oyuncak fareler uygun seçeneklerdir. Kedinizin bir oyuncak parçasını yutmasını önlemek için çanlar, tüyler veya ponponlar gibi kopabilecek küçük parçaları olan oyuncaklar vermeyin. Kedinizin oynamasına izin vermeden önce bütün oyuncakları inceleyin ve oynadığı oyuncakları sık sık kontrol edin ve eskiyen veya kırılanları yenileriyle değiştirin.

Tasma ve Kimlik Etiketi

Kediniz her zaman kimlik etiketli bir tasma takmalıdır. Etikette adınız, adresiniz ve telefon numaranız bulunmalıdır. Tasmada, kediniz ağaç dalı gibi bir engele takıldığında otomatik olarak açılan bir toka olmalıdır. Tasmanın düzgün bir şekilde takıldığından ve kedinizin boynunu rahatsız etmediğinden veya nefes almasını ve yutkunmasını engellemediğinden emin olun. Genel kural, tasma ve boyun arasında iki parmak sığacak kadar bir aralık bırakmaktır.

Evdeki ilk günler hem sizin hem de kediniz için heyecanlı olacaktır. Birbiriniz hakkında birçok şey öğrenecek ve bir ilişki kurmaya başlayacaksınız. Kısa süre içinde yeni çevresine alışmaya ve ona verdiğiniz malzemeleri kullanmaya başlamalıdır. Zamanla yeni bir misafir olmaktan çıkacak, ailenizin bir üyesi olmaya başlayacaktır.