Cins Seçimi

Sizin için doğru kedinin hangisi olduğunu belirlemek için yapmanız gerekn bazı seçimler vardır:

Yetişkin kedi mi? Yavru kedi mi?

Her şeyden önce, yetişkin bir kedi mi yoksa yavru bir kedi mi istiyorsunuz? Hiç şüphe yok ki, yavru kediler çok sevimlidir. Yumuşak ve şirindirler, bitmek bilmez enerjileri ve sınırsız merakları çok çekici olabilir. Ancak yavru kediler çok yaramaz olabilir. Çevrelerindeki dünyayı ilk kez keşfetmektedirler ve bu, gerçekten istemeyeceğiniz durumlarla sonuçlanabilir (salonun ortasında karmakarışık hale gelmiş, lime lime edilmiş perdeler gibi!). Ayrıca yavru kedilere, bu gelişim süresi içinde eğitim verilmesi ve özel dikkat sarf edilmesi gerekir.

Yetişkin kediler genellikle yavru kedilerden daha sakindir. Çevrelerindeki dünyayı ve uygun şekilde karşılık verebilmeyi öğrenmek için yeterli zamanları olmuştur. Bir kedi, yetişkin sayılana kadar geçen zaman içinde, kendine özgü bir kişilik geliştirecek ve bazı temel davranışları öğrenecektir. Yetişkin bir kedi aldığınızda, onun ne kadar büyük ve ağır olduğunu ve sevdikleri ile sevmediklerini çabucak öğrenirsiniz. Tabii ki yetişkin bir kedinin bilmediğiniz bir geçmişi ve daha fazla sağlık sorunu veya özel diyet ihtiyaçları olacaktır.

Yetişkin veya yavru bir kedi almak çok eğlenceli olabilir ve evinize neşe getirebilir. Tek yapmanız gereken hayat tarzınıza hangisinin daha uygun olduğuna veya hayatınızda nelerden vazgeçebileceğinize karar vermektir!

Erkek mi? Dişi mi?

Yetişkin bir kedi mi yoksa yavru bir kedi mi alacağınıza karar verdikten sonra, sıra başka bir karara gelir: Erkek mi? Dişi mi? Erkek ve dişi kediler arasında büyük farklar yoktur. Erkek kediler genellikle dişi kedilerden daha büyüktür ve kısırlaştırılmadıkları takdirde, bölgelerini işaretlemek amacıyla idrar püskürtürler. Ergenliğe girmeden önce (genellikle yaklaşık 6 aylıkken) kedinizin kısırlaştırılması, bu davranışın önüne geçecektir. Dişi kediler, 6 ila 8 aylıkken kısırlaştırılmalıdır.

Safkan mı? Melez mi?

Artık, kedinizin safkan mı yoksa karışık ırklı (melez) mı olacağına karar vermeniz gerekir. Safkanlar tek bir cinsin soyundan gelir ve oldukça pahalı olabilir. Eğer gösteri ya da üretme amaçlı düşünmüyorsanız, melez bir kedi sizin için doğru tercih olabilir. Ancak, belirli bir cins üzerinde kararlıysanız, yakınlarınızdaki hayvan barınağına bakın. Aradığınız safkan kediyi orada bulabilirsiniz.

Eğer yetiştiriciden bir safkan almaya ya da bir hayvan barınağına bakmaya karar verdiyseniz, ilgilendiğiniz kedi cinsinin hangisi olduğuna karar vermelisiniz. Seçebileceğiniz 40'ın üzerinde kedi cinsi bulunur ve son kararınızı vermeden önce biraz araştırma yapmanız gerekebilir.

Cins?

Eğer yetiştiriciden bir safkan almaya ya da bir hayvan barınağına bakmaya karar verdiyseniz, ilgilendiğiniz kedi cinsinin hangisi olduğuna karar vermelisiniz. Seçebileceğiniz 40'ın üzerinde kedi cinsi bulunur ve son kararınızı vermeden önce biraz araştırma yapmanız gerekebilir. Cinsler sayfasını ziyaret etmek ve en popüler kedi cinsleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için burayı tıklatın.