Beslenme

1. Kuru Mama
Kuru mama, bütün mama alternatifleri içerisinde en pratik, sağlıklı, besleyici ve ekonomik olanıdır. Ayrıca buzdolabına gerek kalmadan uzun süre oda sıcaklığında saklanabilir. Birçok kedi sahibinin kuru mama kullanması bu sebeplerdendir.

Güvenilir üreticilerin kuru mamaları ciddi AR-GE çalışmaları sonrası evcil hayvanların metabolizmaları, damak tatları ve ihtiyaçları göz önüne alınarak formüle edilmektedir. İçerikleri kedinin sağlıklı ve dengeli beslenmesini sağlayacak şekilde oluşturulduğundan Veteriner Hekiminizin ayrıca bir tavsiyesi yok ise sadece su ve kuru mama ile dostunuzu besleyebilirsiniz. Kuru mamanın şekli ve gevrek olması çiğnenirken tartar oluşumunu azaltmaya yardımcı olduğundan, kedinizin dişlerinin sağlıklı kalmasını da sağlar. Kuru mama seçiminde içeriği kadar nerede üretildiği , kimin ürettiği ve tazeliğine de dikkat etmek gerekir. Kuru mama kedi ana besini olarak en doğru tercihtir.
2. Yaş Mamalar
Kediler konserve ya da yaş mamaya bayılır. Bu mamaların raf ömrü uzundur ve bulunması kolaydır. Yaş mamalar kediler için taşınması kolay küçük ambalajlı olduklarından yolculukta ya da ev dışındayken tercih edilebilir.

Sevgili dostlarımız hasta, ameliyat sonrası nekahatte ya da iştahsızken sadece yaş mama ya da yaş mama ve kuru mama karıştırılarak verilebilir. Lezzet konusunda çok seçici olan için kuru mama ile karıştırmayı deneyin.
3. Ödüller
Ödüller dostlarımızın eğitimlerinde doğru davranışları ödüllendirmek için ya da bir süre oyalanabilmeleri için yaratıcı ürünlerdir.

Gerek şekil ve renk gerekse içerik ve tat olarak birçok ödül ürünü bulunmaktadır.

Hayvan sahipleri bu ürünleri hep almak ve dostlarını mutlu etmek isterler ancak bu ürünlerin mutlaka bir kullanım sebebi olmalıdır. Aksi takdirde ürünler ödül değerlerini kaybedip sıradan lezzetli gıdalara dönüşürler.

Bu kategoride hangi ürünleri alacağınıza karar verirken mutlaka çeşitli alternatifleri deneyin. Dostunuzun en çok sevdiğini böylece çok kolay bulabilirsiniz.

4. Beslenme Kuralları
Kedilerin beslenmeleri düzenli olmalı. Verilen mama miktarı önemlidir. Kediniz için gereken mama miktarını kullandığınız mamanın özelliklerine ve ambalaj üzerinde yazan yönlendirmelere göre yapabilirsiniz. Ayrıca bu konuda Veteriner hekiminize de danışabilirsiniz.

Son olarak verdiğiniz mamanın taze olmasına, suyun temiz olmasına ve mama yediği ortamın, su ve mama kabının her seferinde yıkanması gerektiğini unutmayın.