Bakım İpuçları

Yıkama

Çoğu kedinin sudan nefret etmesi, yıkama işlemini oldukça zorlaştırır. Erken yaşlarda yıkamaya başlayarak kedinizi suya ve yıkanma deneyimine alıştırabilir ve bunu kediniz için mümkün olduğunca katlanılabilir hale getirebilirsiniz. Kediniz kendi temizlik ihtiyacının çoğunu gördüğünden, çok seyrek aralıklarla ve gerçekten kirli olduğunda yıkamalısınız.

Yıkama zamanı geldiğinde, kedinizin kaymasını engellemek ve rahatlamasını sağlamak için lavabonun zeminine bir mat veya havlu yerleştirin. Lavaboyu birkaç santimetre ılık suyla doldurun ve kedinizi ıslatın. Az miktarda kedi şampuanını kedinin vücuduna uygulayın; ancak kulaklar, gözler ve burnuna sabun (veya su) kaçmamasına özen gösterin. Ardından, tüm vücudunu ılık suyla durulayın. Kediniz, banyodan sonra kendini temizleyeceği ve gözden kaçırdığınız kalan şampuanı kesinlikle yalayacağı için bu, özellikle önemlidir. Durulamadan sonra, yumuşak bir havluya sarın, kurulayın ve tamamen kuruyana kadar herhangi bir hava akımından uzak tutun.

Tırnak Kesme

Tırnak bakım işleminin önemli bir parçası, kedinizin tırnaklarının kesilmesidir. Ayda bir kesilmeleri gerekir.

Tırnak kesmeye başlamadan önce kedinizin kucağınıza oturmasını sağlayın. Kediyi sıkıca yerinde tutarken, pençesine hafifçe bastırın ve tırnağının dışarı çıkmasını sağlayın. Bir kedi tırnak makası kullanarak, pembemsi kısmın dışından tırnağın ucunu kesin. Tam olarak nerden kesilmesi gerketiğini veteriner hekiminize danışarak öğrenebilirsiniz. Eğer yanlışlıkla o kısımdan keserseniz, tırnak kanayacaktır. Böyle bir durumda, doğrudan hafif bir baskı uygulayarak kanamayı durdurun. Bu kaza kedinizin keyfini kaçıracağı için bakım işleminin geri kalanını, kedinizin sakinleştiği başka bir gün yapmanız gerekir.


Göz Temizliği

Kedilerin gözleri çok fazla özel ilgi gerektirmez. Kedinizin gözleri akıyor veya köşelerinde çapak birikiyorsa, gazlı bez parçasını ılık suyla ıslatıp hafifçe silin.


Diş Fırçalama

Kedinizin dişlerini fırçalama bakım işleminin düzenli bir parçası olmalıdır. Zamanla, dişlerinde plak ve tartar birikir ve bunların temizlenmesi gerekir. Bu nedenle, aşırı birikimi önlemek ve kedinizin alışmasını sağlamak için dişlerini erken yaşlardan itibaren fırçalamaya başlayın.

Fırçalamaya başlamadan önce, kedinizin ağzını açın ve dişleri ve diş etlerini dikkatlice inceleyin. Diş etlerinin pembe ve sağlıklı görünmesi gerekir ve kırık veya eksik diş olmamalıdır. Başlamaya hazır olduğunuzda, fırçaya bir parça diş macunu sürün ve her seferinde bir diş olmak üzere fırçalamaya başlayın. Kediler, dişlerin iç taraflarını pürüzlü dilleriyle temizlediklerinden, dişlerin yalnızca dış taraflarını temizlemeniz yeterlidir. Diş etlerini fırçalarken nazik olun.

Kedinizin diş bakımını yapmanız önemlidir. Bu bakımı ihmal etmeniz dişlerinin çürümesine ve diş eti hastalıklarına neden olacaktır. Dişlerini haftada en az bir kez fırçalamalısınız; ancak, daha sık fırçalamanız daha iyi olacaktır.

Tüy Fırçalama

Kediler "kendilerini temizleyen" hayvanlar olarak kabul edilse de, bazı kedilerin temizlenme konusunda diğerlerinden daha fazla yardıma ihtiyacı olabilir. Uzun tüylü kedilerin tüylerini temizlemeleri uzun zaman alabilir; hatta bazı kısa tüylü kediler de biraz yardıma ihtiyaç duyabilir. Kedinizi fırçalamanın mümkün olan en kolay yolu, o henüz bir yavruyken bakıma başlamaktır.

Kedilerde, her birinin farklı bakım gereksinimi olan üç farklı tüy tipi bulunur. Üç tip vardır:

Uzun Tüylü
Uzun tüylü kediler (İran Kedisi, Himalaya Kedisi, Ragdoll, vb.), muhtemelen fırçalama yardımına en fazla ihtiyaç duyan kedilerdir. Bu kediler, 12 santimetreye kadar uzayabilen ve yoğun şekilde dökülen tüylere sahiptir. Tüyleri kolaylıkla dolaşabilir ve özellikle kedi dışarı çıkıyorsa, tüylerin arasına bir şeyler girebilir. Aşırı dolaşmayı ve yoğun tüy dökülmesini engellemek için tüyler düzenli olarak taranmalıdır. Öncelikle, dolaşıklıkları gidermek için parmaklarınızı kullanın (makası son çare olarak kullanın). Bütün düğümler giderildikten sonra, bir fırça kullanarak tüyleri uzama yönünde tarayın.

Kısa Tüylü
Kısa tüylü kediler (Siyam, Burma, vb.), genellikle 5 santimetreden kısa tüylere sahiptir. Her ne kadar kısa tüylü kedilerin tüyleri fırçalama ihtiyacı varmış gibi görünmüyorsa da, ara sıra iyice taramak iyi bir fikirdir. Öncelikle, ince veya seyrek dişli bir tarak ile dolaşıklıkları giderin. Daha sonra, sert kıllı bir fırça veya yumuşak akrilik fırça kullanarak, uzama yönünde tüm tüyleri fırçalayın. Düzgün bir fırçalama, düğümleri ve dökülmek üzere olan fazla tüyleri temizleyecektir.

Tüysüz
Genel kanının aksine, tüysüz kedi diye bir şey yoktur. Tüysüz kedilerin (Sphynx, vb.) tüyü vardır; ancak, çok kısa ve derilerine yakın olması kedilerin tüysüz gibi görünmesine neden olur. Bu cinsler çok az fırçalanma ihtiyacı duyar.

Kulak Temizliği

Kedilerin kulakları çok hassas olduğu için bakım yaparken dikkatli olun. Yaklaşık olarak haftada bir kez, kulak alanını bebek yağına batırılmış bir pamuk parçası ile temizleyin ve tüm yapışkan ve siyah renkli kirleri alın. Pamuklu kulak temizleme çubuğu kullanmayın. Hareket eder ve çubuk kulağına girerse, kulak zarını kolayca zedeleyebilirsiniz.

Kediniz sık sık kulağını kaşıyorsa, kulaklarında aşırı derecede yapışkan ve siyah kirler veya kötü bir koku varsa endişelenmeniz gerekir. Bu durumda, kedinizi en kısa zamanda bir veteriner hekime götürün. Veteriner hekiminiz sorunu kesin bir şekilde tespit edebilir ve en doğru tedaviyi sağlar.